Strona głównaInspiracjeCo zobaczyć w weekend w Polsce? – 17 atrakcji

Co zobaczyć w weekend w Polsce? – 17 atrakcji

Gdzie na weekend w Polsce?

Stworzyliśmy ten artykuł podczas pandemii, kiedy izolacja wychodziła nam już nosem i dość mieliśmy czterech ścian. Na szczęście pandemia już za nami, a poniższa treść nie straciła wcale na aktualności :) Bierzcie i jedźcie w Polskę!

Jeśli tak jak my potrzebujesz wyrwania się z czterech ścian i nie masz działki pod miastem (albo znajomych z działką ;), to ten wpis jest dla Ciebie. Co zobaczyć, dokąd pojechać na jeden dzień lub weekend w Polsce? Przedstawiamy 17 rekomendacji, wśród których znajdziesz zarówno atrakcje plenerowe, jak i muzea, a nawet browar i winnicę. Sugerujemy też od razu rozejrzeć się po okolicy, szczególnie na Podlasiu czy Kaszubach, bo całkiem blisko możesz znaleźć kolejne ciekawe miejsca. O szczegółach zwiedzania piszemy pod linkami do notek przy każdej propozycji :)

Polecane przez nas miejsca zaznaczyliśmy na mapie, żeby łatwiej było Ci się zorientować, co jest w Twoim weekendowym (lub jednodniowym) zasięgu.


Spis treści:
1. Skansen w Maurzycach
2. Winnica Mickiewicz
3. Exploseum w Bydgoszczy
4. Kościół Pokoju w Świdnicy
5. Browar Rzemieślniczy Jan Oblracht w Piotrkowie Trybunalskim
6. Podlasie i Muzeum Ikon w Supraślu
7. Zalipie
8. Rejs Kanałem Elbląskim
9. Tajemniczy Krzywy Las i Jezioro Szmaragdowe
10. Bajkowe Międzygórze
11. Bunkier w Konewce
12. Koniec Świata całkiem bliski!
13. Cieszyn – śladem dwudziestozłotówki
14. Kaszuby
15. Pałac Dzięki
16. Ostoja Leleszki
17. Dylewianka

 

1. Skansen w Maurzycach pod Łowiczem

Łowicki Park Etnograficzny to klasyczny skansen: niebieskie chatki, zagrody, kościół, kapliczki i krzyże przydrożne, a wszystko w zieleni i wśród drewnianych płotków. Przeczytaj więcej.
Na zwiedzanie skansenu zarezerwuj sobie półtorej godziny.

Weekend w Polsce – Skansen w Maurzycach pod Łowiczem
Skansen w Maurzycach

2. Winnica Mickiewicz

Winnica Mickiewicz okleja swoje wina etykietą z intrygującym zdjęciem ubłoconych kaloszy ;) Na miejscu można zobaczyć prototyp ;) I oczywiście spróbować wyśmienitego wina. Przeczytaj więcej.
Opowieści o winach, winnicy i winoroślach razem z degustacją potrwają około pół godziny.

Winnica Mickiewicz

3. Exploseum w Bydgoszczy

Zdecydowanie warto zwiedzić całe miasto, ale Exploseum jest wyjątkowym miejscem. To muzeum zrobione w dawnej niemieckiej fabryce nitrogliceryny z okresu II wojny światowej. Sztos! Przeczytaj więcej.
Na zwiedzanie Exploseum przeznacz 2-3 godziny.

Weekend w Polsce – Bydgoszcz
Trasa zwiedzania Exploseum wiedzie zapasową linią produkcyjną nitrogliceryny

4. Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościoły Pokoju to niezwykłe zabytki drewnianej architektury sakralnej. Będąc w Świdnicy lub Jaworze, warto poświęcić godzinkę na zwiedzanie tych unikalnych na skalę światową budowli. Przeczytaj więcej.

Kościół pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

5. Browar Rzemieślniczy Jan Olbracht w Piotrkowie Trybunalskim

Coś dla miłośników złocistego trunku :) Dowiesz się, co to znaczy dobre piwo, jak i z czego je się robi i jak je należy pić. Zwiedzanie browaru można połączyć z wizytą w Centrum Edukacji Browarniczej i sklepikiem. Przeczytaj więcej.
Na tę atrakcję potrzebujesz przynajmniej 1,5 godziny.

Weekend w Polsce – zwiedzanie browaru
Psyche degustuje świeżutkie piwko :)

6. Podlasie i Muzeum Ikon w Supraślu

Podlasie kojarzy nam się z życiem w zgodzie z naturą, z wsiami pełnymi kolorowych domków, sielsko-anielsko. Jednak nie tylko przyrodą Podlasie stoi :) Oprócz parków narodowych i Krainy Otwartych Okiennic zapraszamy też do Białegostoku, Tykocina i Supraśla, a w tym ostatnim do niezwykłego Muzeum Ikon. Będziesz oczarowany wnętrzami! Przeczytaj więcej.
W Muzeum Ikon spędzisz około 1-2 godziny. Na resztę Podlasia zarezerwuj sobie znacznie więcej czasu :)

Mosiężne krzyże

7. Zalipie

Przepięknie malowane chaty, wręcz całe obejścia, ławki, płoty, studnie… Motywy kwiatów znajdują się dosłownie na wszystkim. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i kolory farb. Przeczytaj więcej.
Nam zwiedzanie Zalipia i kilku okolicznych wsi zajęło około 4 godzin.

Zalipiańska chata

8. Rejs Kanałem Elbląskim

Rejs statkiem po trawie – taka atrakcja tylko w Polsce! Najciekawszy rejs z oferty to oczywiście ten z pochylniami, ale polecamy także rejs szlakiem Szeląga.
Rejs szlakiem pięciu pochylni zajmie niecałe 5 godzin (+powrót), rejs szlakiem Szeląga – około 2,5 godziny (+powrót).

Weekend w Polsce – Kanał Elbląski
Na pochylni “Buczyniec” na Kanale Elbląskim – statek Marabut

9. Tajemniczy Krzywy Las i Jezioro Szmaragdowe

To dwie atrakcje leżące stosunkowo niedaleko od siebie. Dobrym pomysłem będzie zobaczenie ich jednego dnia. Krzywy Las to powyginane w dziwny sposób drzewa, a jezioro słynie z wyjątkowego koloru wody.
Spacer po lesie nie powinien zająć więcej niż 40 minut, spacer dookoła jeziora to mniej więcej godzinka. I uważaj na komary! :)

Krzywy Las
Krzywy Las

10. Bajkowe Międzygórze

Międzygórze to perła Sudetów, bardzo ładnie położona miejscowość między dwiema górami i z atrakcyjnymi szlakami spacerowymi (łącznie z Kłodzką Drogą Świętego Jakuba). Ale jeśli masz dzieci, to doskonałym pomysłem na spędzenie czasu jest Ogród Bajek. Sam też będziesz mógł powspominać :) Przeczytaj więcej.
Wycieczka do Ogrodu Bajek i z powrotem to w sumie około 1,5 godziny.

Weekend w Polsce – Międzygórze
W Ogrodzie Bajek

11. Bunkier w Konewce

Niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego, w lesie kryje się poniemiecki bunkier z okresu II wojny światowej. To schron kolejowy o długości 380 m dla pociągów sztabowych dowództwa armii niemieckiej. Dziś pełni rolę atrakcji turystycznej i polecamy go zwłaszcza latem, bo wewnątrz panuje przyjemna temperatura około 20 stopni :) Przeczytaj więcej.
Na zwiedzanie zarezerwuj sobie godzinkę.

Schron kolejowy w Konewce

12. Koniec Świata całkiem bliski!

Zrób sobie wycieczkę na Koniec Świata! Weź kosz piknikowy, przyda się na miejscu ;) Przeczytaj więcej.
Na miejscu to wystarczy 15 minut, ale z piknikiem i spacerem po lesie wyjdzie dłużej :)

Niestety, Koniec Świata też się kiedyś musi skończyć.

13. Cieszyn – śladem dwudziestozłotówki

Cieszyn to miasto z ciekawostką: na Górze Zamkowej, obok przeróżnych wież i zabudowań stoi rotunda romańska, która widnieje na banknocie 20-złotowym. Sprawdź sam :) Przeczytaj więcej.
Zwiedzanie Góry Zamkowej i jej wież to atrakcja na około 30-40 minut.

Weekend w Polsce – Cieszyn
Rotunda romańska

14. Kaszuby

Z Kaszubami to trochę jak z Podlasiem – do oglądania, zwłaszcza w plenerze, jest mnóstwo, ale znów regionalne miasteczka oferują kilka ciekawostek, na przykład Muzeum Akordeonów w Kościerzynie. Poza zwiedzaniem okolicy proponujemy zajrzeć do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku ze słynnym domem postawionym na głowie (mają tam też swój browar ;). Przeczytaj więcej.
CEPR to atrakcja na 2-3 godziny.

Dom stojący na głowie w Szymbarku
Dom stojący na głowie w Szymbarku

15. Pałac Dzięki – odwiedziny u barona

Jeśli szukasz miejsca bez zasięgu telefonii komórkowej, żeby oderwać się od pracy zdalnej i odpocząć w głuszy, to nocleg w pensjonacie na Wroniej Górze jest dla Ciebie. Ale miejscem wyjątkowym jest leżący nieopodal Pałac Dzięki, należący także do właściciela pensjonatu. Tym właścicielem jest rosyjski baron, który remontuje rodzinny majątek. Bardzo intrygująca postać, bardzo ciekawy pałac :) Przeczytaj więcej.
Oglądanie pałacu potrwa pół godzinki, dyskusje z baronem – może i do rana ;)

Gościniec na Wroniej Górze

16. Ostoja Leleszki

Leleszki zyskały ostatnio nowych właścicieli i jeszcze nie zdążyliśmy sprawdzić, jak karmią, ale mamy nadzieję, że trzymają poziom! Jeśli pragniesz wypoczynku nad jeziorem i długich spacerów w pięknych okolicznościach przyrody, a wieczorem odpoczynku na cudownej przeszklonej werandzie – to jedź do Leleszek! Przeczytaj więcej.
To zdecydowanie wyjazd weekendowy.

Widok z werandy pensjonatu na ogród, chwilowo parking nurków

17. Dylewianka – raj dla wielbicieli kozich serów!

Dylewianka to gospodarstwo agroturystyczne leżące w samym sercu Wzgórz Dylewskich. Wokół są fantastyczne tereny spacerowe i rowerowe i trochę historycznych miejsc. Ale najważniejsze są przysmaki z kozich serów <3 Przeczytaj więcej.
Najlepiej zarezerwować sobie cały weekend na leniwe włóczęgi po okolicy i pyszne posiłki w Dylewiance.

Dylewianka

Rozejrzyj się dookoła, na pewno masz blisko siebie mnóstwo ciekawych miejsc i czasem jednodniowa wycieczka może oznaczać odwiedzenie kilku atrakcji. #odkrywamyPolskę! :)

(maj 2020 r., update: czerwiec 2023 r.)

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Najchętniej czytane