Strona głównaPodróżeCity breakKościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy to największa drewniana świątynia w stylu barokowym na świecie. Chociaż została zbudowana z nietrwałych materiałów ponad 350 lat temu, do dziś zachwyca urodą zdobień, rzeźbień i malunków.

Kościoły Pokoju powstały na mocy pokoju westfalskiego w XVII wieku. Były to trzy kościoły dla śląskich luteran: w Głogowie, w Jaworze i w Świdnicy. Do czasów dzisiejszych przetrwały dwa ostatnie. Oba są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co prawda cesarz rzymski Ferdynand III Habsburg zgodził się na budowę kościołów, ale postawił szereg ograniczeń i ewangelikom naprawdę nie było łatwo. Otóż:

  • budynek musiał być wzniesiony poza miastem,
  • nie mógł wyglądać jak kościół, nie mógł mieć wieży czy dzwonnicy,
  • musiał zostać ukończony w ciągu roku,
  • musiał być zbudowany wyłącznie z drewna, gliny i słomy,
  • nie mogło przy nim być szkoły parafialnej.
Kościół pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Mimo tych ograniczeń powstały wspaniałe budowle. Dziś oglądanie ich to ogromna przyjemność. Kunszt budowniczych był niezwykły, zważywszy na dostępne środki. Barokowe świątynie zachwycają liczbą szczegółów, zdobieniami, rzeźbieniami i pomysłowością. W obu zachowanych kościołach cały czas odbywane są nabożeństwa, organizowane są koncerty, można je także zwiedzać. Podczas zwiedzania warto posłuchać o historii kościoła i razem z lektorem poznać dokładniej jego wnętrze. Dziś chcemy przedstawić Kościół Pokoju w Świdnicy (cena biletu: 10 zł, marzec 2019 r.).

Wchodzimy przez zakątek z chrzcielnicą. Mieści się tu mały sklepik i wystawa, opisująca historię ewangelików. Wejście do części głównej jest na tyłach ołtarza, widzimy więc kościół wraz z organami w całej krasie. I od razu robi on wrażenie. Wszystkie rzeźby zostały wykonane z drewna, w co trudno uwierzyć, patrząc na ołtarz. Wydaje się, że to marmury i inne szlachetne kamienie. Wnętrze jest przestronne, chociaż zastawione ławkami. Może pomieścić 7500 osób! Wewnątrz, dookoła nawy głównej, umieszczone są obszerne balkony. Każde miejsce siedzące jest numerowane. Miejsca w tym kościele można było zapisywać w testamencie. Miejsca na balkonach były dla bogatszych rodzin. Balustrady balkonów zdobione są często cytatami z Biblii czy scenami alegorycznymi. Uwagę zwraca – poza ołtarzem – XVIII-wieczna bogato zdobiona ambona oraz XVII-wieczne organy. Ale zapatrzeć się można na wszystko, jak to w barokowej świątyni.

Dziś, poza nabożeństwami, w kościele odbywa się Międzynarodowy Festiwal Bachowski oraz Artystyczne Lato.

Kościół pokoju w Świdnicy - rzędy ławek, balkony i organy
Wnętrze kościoła – widok na organy
Kościół Pokoju w Świdnicy - barokowa ambona
Ambona
Fragment ambony
Kościół Pokoju w Świdnicy - zachwycający drewniany ołtarz
Ołtarz
Kościół pokoju w Świdnicy - bogato zdobione balkony
Balkony

Bezpośrednie otoczenie kościoła, czyli Plac Pokoju, to swoista enklawa w środku miasta. W pięknym, pełnym starodrzewu parku mieści się zabytkowa, nieco zniszczona nekropolia. Stare tablice (tak samo, jak kościół) są sukcesywnie odnawiane.

Na Placu Pokoju mieszczą się także zabytkowe, 300-letnie budynki: niegdyś ewangelickie liceum, dzwonnica, dom stróża i dom dzwonnika. Dziś te budynki mają zupełnie inne funkcje. Na przykład w liceum mieści się pięknie urządzony pensjonat Barokowy Zakątek (fantastyczne śniadanie wliczone w cenę!). Jeśli jesteście jego gośćmi, zwiedzanie kościoła macie w cenie noclegu :) Natomiast w domu stróża dziś można napić się pysznej kawy i zjeść ciacho lub sałatkę. To Baroccafe, przytulna piętrowa kawiarnia, długo czynna, idealna na chłodne (kominek!) lub upalne (ogródek!) wieczory. W sam raz na kolację i lampkę wina :)

Baroccafe i brama wjazdowa na teren Placu Pokoju
Baroccafe od strony Placu Pokoju
Nekropolia na tyłach kościoła
Zabytkowe tablice nagrobne
Kościół Pokoju w Świdnicy stanowi kameralną enklawę w środku miasta
Dzwonnica i Barokowy Zakątek

A co można zobaczyć w mieście? Kilka zabytkowych kamienic zlokalizowanych wokół rynku i… pomnik dzików. Dociekliwi znajdą też kilka atrakcyjnych murali, jak ten poświęcony Festiwalowi Teatru Otwartego.

Fragment pomnika Dzików Świdnickich
Portret klauna Fifi autorstwa Roberta Kukli
Portret klauna Fifi autorstwa Roberta Kukli
Gdzie to jest?

Kościół Pokoju w Świdnicy mieści się na Placu Pokoju. Wejście i wjazd na teren to brama usytuowana przy Baroccafe.

(marzec 2019 r.)

1 komentarz

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Najchętniej czytane