Error decoding the Instagram API json
Strona głównaPodróżeCity breakMalta – co zobaczyć?

Malta – co zobaczyć?

Malta jest krajem nieco mniejszym od Warszawy, ale na tyle atrakcyjnym, że nie można się nudzić. My oczywiście pojechaliśmy tam nurkować (co swoją drogą bardzo polecamy!), ale w przerwach powierzchniowych włóczyliśmy się po wyspie. Przedstawiamy najciekawsze – naszym zdaniem – atrakcje na Malcie 🙂

Malta – co zobaczyć?

1. Valletta – Górne Ogrody Barrakka i salwa powitalna

Valletta jest nazywana muzeum pod gołym niebem. Wchodzisz jak do skansenu, a tam żyjące miasto 🙂 Wąskie uliczki, częściowo deptaki, piękne kamienice z typowymi, drewnianymi balkonami, zwarta zabudowa, a co kawałek – zabytek. Zamiast części ulic są po prostu schody, bo miasto położone jest na wzgórzu. A na schodkach co i rusz ulokowane są knajpki 🙂

W Valletcie jest oczywiście mnóstwo kościołów, są zajazdy (schroniska dla zakonników), umocnienia i fortyfikacje. Częścią Bastionu Świętych Piotra i Pawła są Górne Ogrody Barrakka – park z monumentami, fontanną i tarasem, z którego widać dolną część bastionu z Baterią Powitalną (Saluting Battery). Bateria artyleryjska niegdyś była używana do oddawania ceremonialnych salutów powitalnych, a także do celów obronnych. Dziś stoi tu 8 replik 32-funtowych dział. Każdego dnia (w samo południe oraz o 16.00) z jednego z nich oddawany jest salut. Wystrzał można oglądać właśnie z Górnych Ogrodów Barrakka (tylko trzeba przyjść wcześniej, żeby znaleźć dogodne miejsce przy barierce), albo za 3 EUR wejść na teren z armatami. Wystrzał poprzedzony jest całą ceremonią oraz marketingiem (“kupcie naszą maskotkę”).

Malta, co zobaczyć albo usłyszeć? Wystrał z armaty salutacyjnej!
Tak wyglądał wystrzał armatni z Saluting Battery
Widok z Górnych Ogrodów Barrakka na Grand Harbour i Trzy Miasta
Saluting Battery
Górne Ogrody Barrakka 🙂

2. Valletta – Lascaris War Rooms

45 metrów pod Saluting Battery mieści się wykuty w skale podziemny kompleks pomieszczeń i korytarzy. Tu mieściła się kwatera główna obrony Malty podczas II wojny światowej. Wykorzystano istniejące tunele, wykuto dodatkowo pomieszczenia i stworzono obiekt odporny na bombardowanie. Stąd kierowano działaniami militarnymi na Morzu Śródziemnym, a także operacją Husky. W osobnych pokojach umieszczono mapy, na których na bieżąco zaznaczano pozycje sił własnych i wrogich. Cały kompleks był ściśle tajny, a dostęp do najważniejszych pomieszczeń miało tylko kilka osób. Pracujący tam często przez miesiąc w ogóle nie wychodzili na zewnątrz.

W 1992 roku kompleks udostępniono do zwiedzania. Bilet kosztuje 12 EUR.

Lascaris War Rooms
Lascaris War Rooms – tablica stanu gotowości dywizjonów myśliwskich
Lascaris War Rooms
Lascaris War Rooms – centrala
Lascaris War Rooms – główna mapa do zaznaczania pozycji grup samolotów własnych i wroga

3. Valletta – Fort św. Elma

Fort ma bardzo strategiczne położenie: na końcu półwyspu Sciberras. Dzięki temu mógł bronić jednocześnie Grand Harbour i Port Marsamxett. Został zbudowany przez joannitów na planie gwiazdy w 1552 roku. I już w 1565 roku odegrał dużą rolę podczas Wielkiego Oblężenia Malty. Zaraz potem został odbudowany i połączony z systemem murów obronnych nowego miasta, które powstało na półwyspie. Miasto nazwano Valletta na cześć Wielkiego Mistrza Jeana Parisot de Valette.

Obecnie w forcie znajduje się Narodowe Muzeum Wojny. W jego zbiorach jest wyposażenie wojskowe, głównie z okresu I i II wojny światowej. Ale sam fort stanowi nie lada atrakcję, szczególnie, że z jego bastionów możemy popatrzeć na porty i morze. Rzeczywiście było to doskonałe miejsce dla obrony Malty.

Wstęp: 10 EUR.

Kotwice na wejściu do Fortu św. Elma
Fragment ekspozycji
Piękne widoki z fortu

4. Mdina i Rabat

Mdina to dawna stolica Malty. Leży na wzgórzu, widać z niej niemal całą wyspę. Był to doskonały punkt obserwacyjny 🙂 Mdina dziś to knajpki, wąskie uliczki, katedra i niestety sporo samochodów, psujących klimat średniowiecznego miasta.

Rabat to po prostu przedmieścia Mdiny 🙂 Warto zajrzeć, chociażby po to, żeby się przekonać, jak wygląda typowe maltańskie miasteczko. Ulice z mikroskopijnymi chodnikami, piesi przemykający pod murami… Ale mają też spory plac przed kościołem i katakumby. Niestety, nie wszystkie czynne w niedzielę.

Brama do Mdiny
Zaułek w Mdinie
Mdina
Mdina

5. Vittoriosa – Muzeum Morskie

Naszym zdaniem absolutnie obowiązkowy punkt programu. Muzeum mieści się w pięknym budynku nad brzegiem zatoki, przed wejściem leżą armaty, a w środku możemy podziwiać fantastyczne modele statków. Są też fragmenty oryginalnych łodzi czy żaglowców: zdobienia, galiony, rzeźbienia, dzwony, a także narzędzia, broń, kotwice itd. Jest także prawdziwa, 4-tonowa kotwica rzymska. Osobne pomieszczenie jest przeznaczone na silniki – te duże i te malutkie, zaburtowe. Jednym słowem, jest co oglądać, a to wszystko za jedyne 5 EUR 🙂

Jeden z modeli w Muzeum Morskim
Ubranko dla nurka 🙂
Odtworzona kantyna
Galion

6. Vittoriosa – Pałac Inkwizytora

Niedaleko Muzeum Morskiego mieści się Pałac Inkwizytora. Wszyscy wiemy, że istniała jakaś tam inkwizycja, ale zobaczyć to na własne oczy… Piętra pełne przepychu, złota, drogich materiałów, malowideł i rzeźb kontrastują z kamiennymi podziemiami przeznaczonymi na więzienia i salę tortur. Na górze – portrety inkwizytorów, niżej – sąd (wchodząc przez niskie wejście kłaniało się inkwizytorowi) i lochy. Tutaj właśnie Kościół katolicki walczył z heretykami lub inaczej mówiąc – z ludzkością. Ale władza inkwizytora też była ograniczona: tortury nie mogły trwać dłużej niż pół godziny… Inkwizycję zlikwidowano w 1798 roku, a Kościół nigdy nie odpowiedział za swoje zbrodnie. Trzeba zobaczyć ku pamięci. Wstęp 6 EUR.

Sypialnia inkwizytora
Malowidła w części mieszkalnej – herby inkwizytorów
Kaplica inkwizytora
Sala sądowa
Na ścianie w jednej z cel
Jedna z cel. Taka bardziej luksusowa, bo ma okno.

7. Ghar Lapsi – odpoczynek

Na koniec proponujemy miejsce o zupełnie innym klimacie 😉 Niegdyś wioska rybacka, dziś – kąpielisko, uroczy zakątek, niecka wodna otoczona skałami, dzięki czemu można tu kąpać się bez strachu o wysokie fale czy prądy. Wygodne zejście do wody, w miarę płytko, gładkie skały na dnie – sama radość 🙂 A do tego na wysokim brzegu restauracja z klimatyzacją, gdy zrobi się zbyt gorąco. Czasami można spotkać nurka i lepiej mu zejść z drogi, bo dźwiga ciężary i jego stabilność może być nadwyrężona 🙂

Ghar Lapsi
Ghar Lapsi
Ghar Lapsi

Oczywiście to nie jedyne interesujące miejsca na Malcie. Maniacy filmowi pewnie będą zachwyceni Popeye Village, entuzjaści ryb i owoców morza zapewne zainteresują się targiem rybnym w Marsaxlokk. Warto zobaczyć Hypogeum, tylko trzeba kupić bilety dużo wcześniej przez internet. A przy okazji oglądania Muzeum Morskiego można zajrzeć do Fortu St. Angelo. Nic nie zastąpi też spacerów i kąpieli w morzu 🙂

Informacje praktyczne

Malta była pod panowaniem między innymi Zakonu Joannitów (Zakonu Maltańskiego) i Wielkiej Brytanii. Dziś widoczne są ślady tych rządów. Na wyspie mówi się po angielsku (albo po maltańsku, ale uwierzcie, że angielski jest łatwiejszy ;), a ruch jest lewostronny. Obowiązującą walutą jest euro. Stolica kraju – Valletta – jest wpisana na listę UNESCO ze względu na zagęszczenie zabytków.

Komunikacja na wyspie

Malta ma dosyć dobrze rozwiniętą sieć komunikacji autobusowej. Można nimi dostać się prawie wszędzie, o ile ma się dużo czasu i cierpliwości. Autobusy nie trzymają się rozkładów jazdy i często to, czy w ogóle przyjadą jest swego rodzaju loterią. Ale nie należy tracić nadziei 🙂 Bilet na pojedynczy przejazd kosztuje latem 2 EUR (w autobusach ekspresowych – 3 EUR). Jeśli zamierzacie podróżować po wyspie, warto zaopatrzyć się w kartę na 12 przejazdów (15 EUR, można ją kupić np. w automacie na lotnisku). Wówczas pojedynczy bilet kosztuje 1,25 EUR, w autobusach ekspresowych – 2,50 EUR. Karta jest jednorazowa, po zużyciu nie da się jej doładować. Po wejściu do autobusu każdorazowo należy ją odczytać w specjalnym automacie obok kierowcy, który sprzedaje także pojedyncze bilety. Bilet kupiony u kierowcy uprawnia do wielokrotnych przejazdów różnymi autobusami w ciągu 2 godzin, kartę natomiast w każdym następnym autobusie należy odczytać drugi raz, co powoduje ściągnięcie z niej kolejnego biletu. Dlatego jeśli zamierzacie się przesiadać – warto zapłacić gotówką. W Valettcie, pod murami miasta, jest duży dworzec autobusowy, gdzie spotyka się większość linii.

Można poruszać się taksówkami, są one jednakże dosyć drogie (przejazd z lotniska do Bugibby to około 20 EUR).

Można także wypożyczyć samochód lub skuterek, o ile nie straszny Wam ruch lewostronny.

Poza centrami miast praktycznie nie ma przejść dla pieszych, jednak przyjęta jest zasada ustępowania pieszym na drodze. Teoretycznie zatem przechodzenie przez ulicę jest w miarę bezpieczne, ale oczywiście zawsze trzeba uważać.

Co jeść?

Podobno tradycyjnym daniem maltańskim jest królik przyrządzany na różne sposoby. Jednak ani ów tradycyjny królik, ani ryby czy owoce morza wcale nie są obowiązkowym punktem menu restauracji. Nie oczekujcie, że dostaniecie je wszędzie. Na wyspie króluje kuchnia włoska i wszystkie knajpki oferują pizzę i pastę. A tylko w nielicznych można dostać coś więcej.

Jako maltańskie przystawki serwowane są sery z Gozo. Jeśli nie boicie się zdecydowanych smaków – warto spróbować 🙂

Malta - co zobaczyć i zjeść? Dużo pyszności :)
Królik, ośmiornica i sery z Gozo 🙂

Ceny

Pizza dla jednej osoby – od 6 EUR.

Obiad w restauracji – od 18 EUR plus napoje.

Menu dnia – od 12 EUR.

Piwo w restauracji – 3 EUR.

Pojedyncze nurkowanie – 25 EUR.

Kiedy jechać?

Na Malcie panuje klimat śródziemnomorski, mają tam krótką zimę, długie lato i 300 dni słonecznych w roku. Na zwiedzanie i wędrówki najlepsze będą wiosna i jesień, a jeśli zależy Wam na wypoczynku i kąpielach (także słonecznych) i lubicie upały, doskonałe będzie lato. Dla nurków sezon trwa cały rok, chociaż miesiące zimowe mogą skutecznie uniemożliwić nurkowanie ze względu na wysokie fale i problemy z bezpiecznym wejściem do wody.

Valletta

(wrzesień 2018 r.)

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Newsletter

.

Najchętniej czytane