Strona głównaInspiracjeKanał Elbląski – Szlak Szeląga

Kanał Elbląski – Szlak Szeląga

O tym, czym jest Kanał Elbląski i dlaczego przynajmniej raz w życiu trzeba go zobaczyć, pisaliśmy już tutaj. W skrócie: zabytek hydrotechniczny na skalę światową, unikat, genialna myśl techniczna, która pozwala drogą wodną pokonać ponad 100-metrową różnicę poziomów. Pierwotnie wykorzystywany do transportu towarowego, od ponad 100 lat – wyłącznie w ruchu pasażerskim.

Na pochylni “Buczyniec” na Kanale Elbląskim – statek Marabut
Zobacz także:

Kanał Elbląski, czyli rejs statkiem po trawie

Latem 2016 roku przepłynęliśmy statkiem Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej z Buczyńca do Elbląga, pokonując po drodze system pochylni. W 2017 roku postanowiliśmy – również z Żeglugą – zobaczyć inny fragment kanału: Szlak Szeląga, czyli drogę z Ostródy biegnącą jeziorami Drwęckim, Pauzeńskim, Szelągiem Wielkim i Szelągiem Małym. Rejs kończy się w Staszkowie, skąd na miejsce startu (czyli do Ostródy) zabiera nas autokar (podobnie jak w przypadku poprzedniego rejsu). Koszt rejsu to 50 zł (wrzesień 2017 r.). Autokar powrotny: 6 zł.

Dlaczego warto zobaczyć także ten fragment kanału? Oczywiście dla pięknych widoków, jezior, kanałów, ale przede wszystkim dla dwóch śluz: Ostróda i Mała Ruś, przez które musimy się przeprawić oraz tunelu pod trasą numer 16. Płyniemy niecałe 2,5 godziny, po drodze można porozmawiać z załogą, która chętnie opowie o swojej pracy i o historii kanału, a nawet pozwoli posterować ;) Dla dzieci to może być niesamowita atrakcja.

Oczywiście kanał można przepłynąć także kajakiem albo inną jednostką pływającą, pamiętając o opłatach za śluzowanie. Gorąco zachęcamy :)

Kanał Ebląski, Szlak Szeląga from psyche on Vimeo.

Kanał Ebląski, śluza Ostróda
Kanał Ebląski, śluza Ostróda

Kanał Ebląski, śluza Mała Ruś
Kanał Elbląski, śluza Mała Ruś

Tunel pod szosą
Tunel pod szosą
A w tunelu jest tak :)
A w tunelu jest tak :)
Szlak Szeląga kończy się na jeziorze Szeląg Mały
Szlak Szeląga kończy się na jeziorze Szeląg Mały
Gdzie to jest?

Rejs można zacząć w Ostródzie.

(wrzesień 2017 r.)

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Najchętniej czytane