Strona głównaPodróżeTajemniczy Krzywy Las

Tajemniczy Krzywy Las

W zachodniopomorskiem, niedaleko Gryfina, znajduje się intrygująca atrakcja przyrodnicza: Krzywy Las. Około 0,3 ha zajmuje skupisko ponad 100 dziwnie uformowanych drzew. Zakrzywione w literę C, wszystkie z południa na północ. Posadzono je prawdopodobnie około 1934 roku. Jak powstał ten las? Skąd wzięły się krzywizny?

Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo jedynie, że drzewka uszkodzono mechanicznie.

Jedna z teorii mówi, że uszkodzenia powstały podczas stacjonowania tu czołgów w 1945 roku. Druga teoria jest bardziej prawdopodobna: otóż uważa się, że drzewka zostały specjalnie zdeformowane, aby w przyszłości budować z nich beczki, kadzie czy zaokrąglone meble.

Niestety, już nie dowiemy się, co naprawdę było przyczyną jednakowej i jednokierunkowej deformacji drzew. Dziś obszar ten jest pomnikiem przyrody i jedną z najciekawszych atrakcji w okolicy. Jeśli będziecie tamtędy przejeżdżać, koniecznie zajrzyjcie :)

A przy okazji pospacerujcie dookoła Jeziora Szmaragdowego, które znajduje się w Szczecinie, raptem trochę ponad 20 km na północ. Urocze miejsce, też z ciekawą historią :)

Krzywy Las
Krzywy Las
Krzywy Las
Krzywy Las
Krzywy Las
Krzywy Las
Gdzie to jest?

Zaparkować można na poboczu drogi, zaraz za wjazdem do Nowego Czarnowa.

(czerwiec 2017 r.)

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Najchętniej czytane