Strona głównaInspiracjeWinnica Mickiewicz

Winnica Mickiewicz

Nadwiślańskie rejony Lubelszczyzny kojarzą nam się bardziej z sadami jabłkowymi niż z winoroślami, a jednak w dolinie rzeki pojawia się coraz więcej winnic. Postanowiliśmy odwiedzić jedną z nich – Winnicę Rodzinną Mickiewicz. 

Napis na ścianie: Mickiewicz Winnica Rodzinna, Wino zawsze jest rozwiązaniem nawet jeśli nie wiadomo jaki jest problem
Winnica Rodzinna Mickiewicz
Winnica Rodzinna Mickiewicz – widok z ulicy
Winnica Rodzinna Mickiewicz

Winnica ulokowana jest na obrzeżach Opola Lubelskiego. Tam właśnie można spotkać się z właścicielami, którzy chętnie oprowadzą po winiarni i opowiedzą o winach, które produkują. Przy winiarni jest pole winorośli – to tutaj zostały zasadzone pierwsze krzaczki w 2004 roku. Teraz winnica ma do dyspozycji więcej terenu w dolinie Wisły i stamtąd pochodzi główny zbiór winogron. Ale cała magia dzieje się w winiarni.

Winorośle w Winnicy Mickiewicz
Winorośle w Winnicy Mickiewicz
Zielone oraz wielokolorowe kiście winogron
I winne grona :)

Od pana Mickiewicza możemy dowiedzieć się, jak przebiega cały proces produkcji wina i obejrzeć wykorzystywane na każdym etapie urządzenia. Po zbiorze owoce trafiają do maszyny oddzielającej szypułki od owoców, potem wyciskany jest sok, który trafia do kadzi fermentacyjnych, na końcu wino dojrzewa w beczkach. Każdy etap jest ważny, bo wpływa na końcowy smak produktu. W Mickiewiczu produkuje się głównie wina białe, ale są też rodzynki w postaci wina czerwonego ze szczepu Cabernet Cortis czy różowego ze szczepu Zweigelt. Na polach można znaleźć poza tym szczepy: Riesling, Solaris, Johanniter, Muscaris, Regent, Rondo, Seyval Blanc, Hibernal, Traminer.

Degustacja w winiarni
Degustacja w winiarni
Stalowe tanki winiarskie
W pomieszczeniu z tankami jest przyjemnie chłodno
Dwie dębowe beczki z napisami kredą: Riesling 21
Wina dojrzewają w beczkach dębowych

Podczas krótkiej degustacji spróbowaliśmy wina prosto z tanku – to jest przecudne doświadczenie, nigdzie poza winiarnią niedostępne! :) Wino nie jest jeszcze do końca ukształtowane, więc jego smak jest jedyny w swoim rodzaju. Do degustacji były też inne wina, z których wybraliśmy dla nas najlepsze, które wróciły z nami do domu. I o dziwo jest wśród nich wino różowe, do tej pory przez nas zazwyczaj omijane. Może Rosemary posmakowała nam ze względu na sporą zawartość cukru resztkowego? ;) Niestety, nie udało się spróbować Mętlika, wina fermentującego z udziałem dzikich drożdży, najwyraźniej jest tak ciekawym winem, że już się skończył ;)

Białe wino nalewane prosto z tanku do kieliszka
Wino prosto z tanku :)
Wina Mickiewicza – wystawka butelek na sprzedaż
Wina Mickiewicza można kupić na miejscu

Wina Mickiewicza mają dość nietypowe etykiety. Na okładce każdej butelki prężą się dumnie… ubłocone kalosze! ;) Jeśli chcecie zobaczyć prototyp wizerunku, to jedźcie do Opola Lubelskiego. Można się umawiać na degustacje z deską serów i wędlin, ale jeśli chcecie tylko zobaczyć winiarnię, spróbować jakiegoś wina i ewentualnie zrobić zakupy – wystarczy zadzwonić i znaleźć dogodny termin. A kilkanaście minut spędzonych w klimatyzowanym pomieszczeniu z tankami przy dzisiejszych upałach może być na wagę złota :)

Winnica Mickiewicza Winnica Mickiewicza Winnica Mickiewicza

Winnica Mickiewicz, WWW

Gdzie to jest?

Tuż za winnicą jest kilka miejsc parkingowych.
Zobacz, jakie winnice odwiedziliśmy:
Winnica Tomani
Winnica Mazovia
Winnica Dwórzno
Winnica Aizpurua w Getarii (Kraj Basków), w Hiszpanii
Winnice porto w Vila Nova de Gaia/Porto w Portugalii
Winnica Islay Wines na wyspie Islay w Szkocji

(sierpień 2022 r.)

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Najchętniej czytane