W cyklu „okolice Warszawy” przedstawiamy: Fort Beniaminów!
#bliskoWarszawy, dosłownie rzut beretem, na wschód od Jeziora Zegrzyńskiego znajduje się Fort Beniaminów. Jak na fort jest stosunkowo mało zniszczony, więc warto wybrać się tam na wycieczkę, tym bardziej, że wzdłuż drogi biegnie trasa rowerowa :)




Fort Beniaminów miał być częścią linii obronnej Zegrze – Warszawa, składającej się z 6 obiektów, z których wybudowano tylko cztery. Ostatecznie przyłączono go do Twierdzy Zegrze, gdzie miał pełnić funkcje łącznikowe między Zegrzem a Warszawą. Decyzję o budowie podjęto już w 1898 r., ale finalnie budowę w Beniaminowie rozpoczęto dopiero w 1901 r. Zdolność bojową fort uzyskał w 1904 r., chociaż obiekt nie był jeszcze ukończony, m.in. nie wybudowano koszar. Przerwane na czas wojny rosyjsko-japońskiej prace kontynuowano do 1909 roku, kiedy to zapadła decyzja o rezygnacji z dalszej budowy. Fort rozbrojono w 1913 roku, a w 1915 r., zanim przejęli go Niemcy, wysadzono istotne elementy budowy (m.in. kaponiery). Pomimo tych zniszczeń, w 1920 r. Polacy stacjonujący w forcie skutecznie odparli atak rosyjskich wojsk.




Dziś w Beniaminowie zachowana jest jedna poterna pod wałem i kilka schronów, a spacery po wałach mogą rozbudzić wyobraźnię. Niestety, teren bywa wykorzystywany przez miłośników off-roadu, czyli jest nieco rozjeżdżony i można natknąć się na bardzo głośne maszyny, zbyt szybko wypadające zza wału. Uważajcie na siebie podczas spaceru.



Więcej o warszawskich umocnieniach możecie przeczytać na stronie forty.waw.pl.
Fort Beniaminów Fort Beniaminów znajduje się na terenie prywatnym. W maju 2021 r. można było zaparkować na poboczu drogi. |
Artykuł powstał w ramach cyklu #bliskoWarszawy. Inne wpisy w tym cyklu: Skansen w Maurzycach pod Łowiczem Zamek w Czersku Bagno Całowanie Serock Rowerem nad Liwcem Winnica Dwórzno Winnica Mazovia Rowerem nad Zegrze Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim Rowerem do Jabłonny |
(maj 2021 r.)