Error decoding the Instagram API json
Strona głównaKrajeBagno Całowanie

Bagno Całowanie

#bliskoWarszawy

W cyklu „okolice Warszawy” przedstawiamy: Bagno Całowanie!

Bagno Całowanie leży w pradolinie Wisły, w granicach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, co czyni je idealnym kierunkiem jednodniowej wycieczki z Warszawy. Tym bardziej, że przy okazji można zahaczyć o inne ścieżki dydaktyczne w parku, zajrzeć na drugą stronę Wisły do zamku w Czersku albo rzucić okiem na pałac w Otwocku Wielkim czy świdermajery w Józefowie.

Bagno Całowanie - wieża widokowa
Bagno Całowanie – wieża widokowa

Widok z wieży na jedną część ścieżki
Widok z wieży na jedną część ścieżki

Bagno Całowanie spodoba się miłośnikom przyrody. To świetna miejscówka do obserwacji w większości chronionej flory i fauny. To także obszar Natura 2000 chroniony dyrektywą ptasią. A to oznacza, że w tym rejonie żyje wiele chronionych gatunków ptaków. Możemy tu zaobserwować czajki, czaple, derkacze, srokosze i innych mieszkańców miejsc błotnych i torfowisk.

Naturalnym procesem zmiany środowiska jest osuszanie się torfowisk, często wspomagane działalnością ludzką. Torfowisko wysycha i zarasta, co powoduje znikanie charakterystycznej roślinności i siedlisk zwierząt. Bagno Całowanie jest chronione przed wysuszaniem m.in. dzięki budowaniu tam przez mieszkające tu bobry. Bobry wspomagane są przez ludzi, którzy pilnują, aby teren nie zarastał i nie odwadniał się.

Widok ze ścieżki w stronę wieży widokowej
Widok ze ścieżki w stronę wieży widokowej

Bagno Całowanie to także urocze jeziorko ukryte w lesie
Bagno Całowanie to także urocze jeziorko ukryte w lesie

Flora na bagnie ;)
Flora na bagnie 😉

Chodniczki do spacerowania
Chodniczki do spacerowania

Chodnik w lesie
Chodnik w lesie

Dla nas, laików w kwestiach przyrodniczych (wiadomo, zielonym do góry ;), bagno to głównie miejsce na spokojny spacer. Na miejsce można dojechać drogą od strony Podbieli. Przy drewnianej wieży widokowej jest miejsce na zaparkowanie samochodu. Ścieżka dydaktyczna o interesującej nazwie “13 błota stóp” ma dwie odnogi: jedną bardziej po odkrytym terenie, wśród bagien i rozlewisk i drugą, w przeciwną stronę, prowadzącą do lasu i ukrytego w nim przepięknego jeziorka. Przy obu ścieżkach stoją tablice informacyjne, na których możemy przeczytać, jakich gatunków roślin i zwierząt możemy się tu spodziewać. Nas oczywiście najbardziej cieszy nasz dawny znajomy z Narwiańskiego Parku Narodowego – rzęsorek rzeczek! Czyż to nie jest urocza nazwa? Niestety, zwierzątko, pomimo zabawnej nazwy, jest jadowite, agresywne i niespecjalnie lubi jakąkolwiek konkurencję (podobno rzęsorki walczą między sobą o terytorium!). Rzęsorka nie zobaczyliśmy, ale spacer i tak uważamy za udany, bo nie było komarów 😉

Na końcu jednej części ścieżki
Na końcu jednej części ścieżki

Bardzo tu wiosennie :)
Bardzo tu wiosennie 🙂

Bardzo zielone bagno
Bardzo zielone bagno

Urocze jeziorko
Urocze jeziorko

I jeziorko w drugą stronę
I jeziorko w drugą stronę

Bagno Całowanie

Bagno Całowanie jest fragmentem Mazowieckiego Parku Krajobrazowego
Artykuł powstał w ramach cyklu #bliskoWarszawy. Inne wpisy w tym cyklu:
Skansen w Maurzycach pod Łowiczem
Zamek w Czersku
Serock
Rowerem nad Liwcem

(maj 2020 r.)

PoprzedniZamek w Czersku
NastępnySerock

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

psyche&Wilczy

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Newsletter

.

Najchętniej czytane