W cyklu „okolice Warszawy” przedstawiamy: zamek w Czersku!
Nad jeziorem Czerskim – starorzeczem Wisły wznosi się wysoka skarpa. To świetne miejsce obronne, dlatego już w XI wieku zbudowano tu gród, który w XIII w. stał się siedzibą książąt mazowieckich z dynastii Piastów. W XIV w. Czersk zyskał prawa miejskie (stracił je w XIX w.), a książę Janusz I Starszy rozpoczął budowę murowanego zamku. Ukończył budowę w słynnym roku 1410, ale porzucił Czersk na rzecz Warszawy – prawdopodobnie przez odsuwające się na wschód koryto rzeki. Zamek nieco ponad sto lat później stał się własnością królewską. Zarządzała nim królowa Bona, dzięki której cały region rozkwitł: pojawiły się ogrody, winnice i browar. No i duch, bo czym byłby zamek bez ducha ;) Otóż duch królowej Bony bez końca zbiera perły z rozerwanego naszyjnika.
Zniszczony podczas potopu szwedzkiego, zamek nigdy nie odzyskał swojej świetności. Dziś możemy oglądać malowniczo położone ruiny, zajrzeć do jednej z trzech wież i przespacerować się po okolicy. Warto przyjechać tu na wiosnę, kiedy czerwone cegły wież i murów zamkowych toną w zieleni, a ze wzgórza możemy podziwiać okoliczne sady i wijące się zakola rzeki.
Zamek można zwiedzać codziennie w godzinach 10.00-20.00. Bilety (6 zł) można kupić w kasie przed zamkiem, chociaż na stronie zamku odsyłają do portalu biletyna.pl. Zwiedzanie zajmie maksymalnie godzinę, ale warto też przespacerować się ulicą Podzamcze w dół, do jeziorka. Na terenie zamku działa garkuchnia – można zjeść klasyczne polskie potrawy typu kapusta, żeberka, golonkę, napić się kawy itd.
Zamek w Czersku Auto można zostawić na placu przy ulicy Podzamcze. Żeby się dostać do zamku, trzeba przejść przez tereny kościelne :) |
Artykuł powstał w ramach cyklu #bliskoWarszawy. Inne wpisy w tym cyklu: Skansen w Maurzycach pod Łowiczem Bagno Całowanie Serock Rowerem nad Liwcem Winnica Dwórzno Fort Beniaminów Winnica Mazovia Rowerem nad Zegrze Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim Rowerem do Jabłonny |
(maj 2020 r.)