Strona głównafeaturedZielony Olej – bogactwo smaków

Zielony Olej – bogactwo smaków

Próbowaliśmy piwa prosto z tanku. Próbowaliśmy wina prosto z tanku. Oraz whisky prosto z beczki :) Dziś do tych doświadczeń możemy dodać próbowanie oleju prosto z prasy! :)

Pewnego letniego dnia wybraliśmy się na dalekie rubieże Polski, niedaleko Hrubieszowa, do Zielonego Oleju. Produkują tam nierafinowane oleje z przeróżnych nasion: bardziej tradycyjne jak rzepakowy, lniany czy z pestek dyni ale też mniej znane jak olej z ostropestu, rokitnika czy wiesiołka. Mają w ofercie ponad 10 różnych rodzajów olejów, a także mieszanki, np. olej dla dzieci, który jest kompozycją olejów wytwarzanych na miejscu.

psyche w zieleni konopnej
psyche w zieleni konopnej

Po olejarni oprowadził nas właściciel, pan Krzysztof Wróbel, który jest także projektantem wyciskarek wolnoobrotowych, wykorzystywanych w gospodarstwie. Mogliśmy się przyjrzeć, jak wygląda proces wyciskania oleju z ziaren rzepaku. Oleje tłoczone są w temperaturze do 40 stopni, nie zawierają konserwantów, są nierafinowane, czyli zawierają więcej witamin i w efekcie są zdrowsze niż rafinowane. W związku z tym mają też krótszy termin ważności.

Zobaczyliśmy też, jak wygląda metoda tłoczenia oleju w tradycyjnej prasie. Tym razem wyciskane były pestki dyni. I to właśnie tego oleju spróbowaliśmy – prosto z wyciskarki. Niesamowita głębia smaku, nie dało się przejść obok tego obojętnie! Nawet się nie spodziewałam, że olej może tak smakować :)

Tu się właśnie tłoczy olej rzepakowy
Tu się właśnie tłoczy olej rzepakowy

Surowce do produkcji olejów pochodzą z własnych upraw gospodarzy, chociaż nie tylko: część nasion czy pestek brana jest z innych, certyfikowanych ekologicznych gospodarstw. Poza olejami wytwarzane są też kosmetyki: kremy, peelingi, hydrolaty czy mydła. Wszystko ekologiczne i w pełni naturalne.

 

Na miejscu jest jeszcze atrakcja w postaci pola konopii siewnych, z których nasiona są używane oczywiście do wyprodukowania oleju. Taki olej nie zawiera THC, ale zawiera wiele witamin i kwasy Omega-3 i Omega-6. Jak inne oleje ;)

Konopie siewne, źródło oleju
Konopie siewne, źródło oleju

Pojechaliśmy do Zielonego Oleju, bo już od dłuższego czasu jesteśmy ich stałymi klientami. Pijemy oleje dla zdrowia (to głównie wiesiołek, ale też czarnuszka) i dla smaku (olej z pestek dyni wymiata, ale ten z ogórecznika też jest interesujący, a do sałatek pasuje nam rydzowy ;). A olej rzepakowy nierafinowany ma bardzo przyjemny, delikatny smak, czego nie można powiedzieć o rafinowanym. Więc pijcie oleje, jeśli jeszcze tego nie robicie ;) A przy okazji podpowiadam: w sklepie mają zestawy prezentowe, także miniaturowe pojemności, a idą święta ;)

Więcej o Zielonym Oleju na WWW, FB

Gdzie to jest?

Można zaparkować przy ulicy. Na miejscu jest sklepik, ale najlepiej kupować oleje wysyłkowo – przesyłki przychodzą błyskawicznie i są doskonale zabezpieczone przed stłuczeniem.

(sierpień 2023 r.)

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Najchętniej czytane