Strona głównaInspiracjePlantacja La Lawenda

Plantacja La Lawenda

Spacer po lawendowym polu

Wziąć aparat, kapelusz i rozkloszowaną kieckę i przez kilka chwil poczuć się jak w Prowansji… To da się zrobić bez wielkich nakładów, bo mamy w kraju coraz więcej pól lawendowych :) Odwiedziliśmy jedno z nich: plantację La Lawendę na Lubelszczyźnie. Zapraszamy na fioletowy spacer :)

La Lawenda – grządki lawendy
Plantacja La Lawenda
La Lawenda – widok ogólny, lawenda i zabudowania w tle
Plantacja La Lawenda

La Lawenda leży we wsi Nowy Pożóg koło Końskowoli, około 20 km od Kazimierza Dolnego. Miejsce zaaranżowane jest pięknie, poczynając od tego, że wita nas fioletowy traktor ;) Potem jest tylko lepiej: wśród pięknego lawendowo-różanego ogrodu porozstawiane są białe stoliki, hamaki, huśtawki. Pełno tu też innych kwitnących krzewów. Między drzewami ukryta jest minikawiarenka (płatność tylko gotówką lub blikiem).

Kawałek dalej stoi sklepik z produktami z lawendy (można płacić kartą). Można tu kupić mydełko lawendowe, pachnące tabliczki z wosku sojowego, olejek, syrop, susz lawendowy w różnej wielkości woreczkach albo pełnowymiarową poduszkę z łuską gryki i kwiatami lawendy. Lawenda uspokaja i wycisza, więc w sam raz na dobry sen. Są też bukiety kwiatków oraz sadzonki.

La Lawenda – drewniana ławka z poduszkami i stolik, krzewy i kwiaty
Zakątek przy sklepiku
La Lawenda – łączka, oraz sklepik i kawiarenka wśród zieleni
Sklepik i kawiarenka
Lawenda odmiany Beate – tabliczka z nazwą
Lawenda odmiany Beate ;)
Róże i lawenda
Pole lawendowe
Pszczoła na kwiecie lawendy
Zapylanie

A dalej to już fantastyczne rzędy kwiatów. Prawie po horyzont :) W ulotce jest napisane, że rośnie tu 5000 krzewów. Nie liczyliśmy, ale może tak być ;) Większość jest już fioletowa, ale ponieważ mamy tu różne odmiany lawendy, nie wszystkie kwitną w tym samym momencie. Mimo to jest tu tak pięknie, że ręka sama sięga po aparat fotograficzny. Spacer między rzędami lawendy to ogromna przyjemność przebywania wśród przyrody i to też tej latającej – kwiaty przyciągają zapylacze wszelkiej maści, pole bzyczy i szeleści ;) Ale wszystkie te bąki czy pszczoły nie są zainteresowane niczym, prócz aromatycznych kielichów. W środku pola ustawiona jest ławeczka, jeśli chcesz się wyciszyć z dala od innych zwiedzających – to jest najlepsze miejsce. Przy okazji, jak wszystko tutaj, miejsce niesłychanie fotogeniczne.

Po spacerze warto zajrzeć do kawiarenki, w której polecamy fantastyczną lemoniadę lawendową. Ciasteczek nie próbowaliśmy, było za gorąco ;) A z lemoniadą w ręku trzeba usiąść przy którymś stoliku i chłonąć widoki. I nie przejmować się pędzącymi co chwila nieopodal pociągami ;) Ci z tych pociągów mogą nam tylko pozazdrościć.

Kwiaty lawendy
Kwiaty lawendy
Lemoniada w butelce-słoiku
Lemoniada lawendowa

Więcej o La Lawendzie na WWW

Gdzie to jest?

Parking jest na terenie posiadłości, po lewej stronie za budynkami.

(lipiec 2023 r.)

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Najchętniej czytane