Strona głównaInspiracjeBrowar wyspy Rugii – Rügener Insel Brauerei

Browar wyspy Rugii – Rügener Insel Brauerei

Rugia kojarzy się przede wszystkim z pięknymi krajobrazami, z kredowymi klifami i szalejącą przyrodą. Tymczasem ta piękna wyspa ma też do zaoferowania coś dla ciała ;) Zapraszamy do browaru Rügener Insel Brauerei.

Browar Rugia – drewniany parterowy budynek sklepu i restauracji
Browar wyspy Rugii – Rügener Insel Brauerei
Browar Rugia – przy barze
Wilczy przy barze w browarze :D

W niepozornej miejscowości Rambin, rzut beretem od Stralsundu, funkcjonuje browar Rügener Insel Brauerei. To miejsce jest o tyle interesujące, że produkcja piwa połączona jest z barem i sklepem. A wszystko jest częścią większego kompleksu handlowo-wypoczynkowego Alte Pommernkate. Obok sporych delikatesów z przysmakami z Rugii (rokitnik na milion sposobów, nalewki, wędliny, ryby, przetwory… oczopląs!) i ogromnego działu z dekoracjami do domu jest klasyczna budka z fiszbułami (coś jak hot dog, ale z rybą i lepsze ;), placyk zabaw i ławeczki. A browar ma zacieniony ogródek z widokiem na staw.

Dekoracje do domu przyciągają wzrok.
Dekoracje do domu przyciągają wzrok.
Rugia i Uznam słyną z przetworów z rokitnika.
Rugia i Uznam słyną z przetworów z rokitnika.
Makaron. Oczywiście z dodatkiem rokitnika ;)
Makaron. Oczywiście z dodatkiem rokitnika ;)
Patio w Alte Pommernkate jest bardzo zadbane :)
Patio w Alte Pommernkate jest bardzo zadbane :)

Do baru w browarze wchodzimy przez sklep i liczba rodzajów piwa robi na nas spore wrażenie. Insel Brauerei produkuje ich ponad 20, w tym 4 bezalkoholowe. I jak tu wybrać? Pewnym ułatwieniem jest zestaw degustacyjny – 4×125 ml. Miła pani za kontuarkiem pyta nas, w jakich smakach gustujemy i wspólnymi siłami dobieramy dwa takie zestawy. Okazuje się, że pomijając jakieś wynalazki wzięte dla spróbowania, to piwa trafiają w nasze gusta. Jednym z ciekawszych smaków jest Baltic Stout z nutami czekolady i Baltic Dubbel, w którym dominują przyprawy, posmak winny i owocowy. Nie jesteśmy jednak tacy mądrzy sami z siebie, po prostu każde piwo ma swoją podkładkę z graficznym przedstawieniem smaków :) Doskonały pomysł, powtórzony zresztą na etykiecie. A etykieta to w ogóle osobny temat. Każda butelka jest zawinięta w papier, na którym poza wykresem smaków jest rysunek motywu przewodniego piwa, ściśle związany z wyspą i wybrzeżem Bałtyku. Dla Insel Kreide Biere Brut to rugijskie klify kredowe. Trzeba przyznać, że o estetykę produktu zadbano w najdrobniejszych szczegółach.

Browar Rugia – degustacja: rozmaite piwa w pokalach
Dwa zestawy degustacyjne
Baltic stout ma na etykiecie sówkę :)
Baltic stout ma na etykiecie sówkę :)
Baltic stout – wykres smaku :) Czekolada, trochę kawy, lekko wytrawny. Nam zasmakował bardzo :)
Baltic stout – wykres smaku :) Czekolada, trochę kawy, lekko wytrawny. Nam zasmakował bardzo :)
Insel Kreide Biere Brut
Insel Kreide Biere Brut
Insel Kreide Biere Brut - wykres smaku
Insel Kreide Biere Brut – wykres smaku
Baltic Gose, piwo o lekkim posmaku winnym, z wyczuwalnymi nutami owoców
Baltic Gose, piwo o lekkim posmaku winnym, z wyczuwalnymi nutami owoców
Baltic Farmhouse Ale
Baltic Farmhouse Ale

Jeśli spróbujesz piwa w barze i uznasz, że Ci smakuje, możesz je kupić w butelkach i zabrać ze sobą. Butelki są dostępne w dwóch pojemnościach: 0,33 l i 0,75 l. Dla nas, wychowanych na polskich półlitrówkach, to pojemności niezrozumiałe, ale rzućmy okiem na południe Europy: tam, jak zamawiasz w barze piwo, to domyślnie dostaniesz 0,2 l ;) Co istotne, butelki są zwrotne (czy nasze małe browary to słyszą?). Piwo w sprzedaży jest także w delikatesach Alte Pommernkate oraz w sklepach w Stralsundzie, więc nawet jeśli zapomnicie je kupić na wyspie, macie jeszcze drugą szansę ;) A długie terminy przydatności do spożycia sprawiają, że bez obaw można przypomnieć sobie rugijskie smaki po kilku miesiącach.

Piwo na wynos ;) Oba bardzo smaczne. Z dodatkiem własnoręcznie zrobionego camemberta :)
Piwo na wynos ;) Oba bardzo smaczne. Z dodatkiem własnoręcznie zrobionego camemberta :)

Niestety, ze względu na pandemię browaru zwiedzć nie można. Nad barem jest jednak niewielka galeryjka z tablicami informacyjnymi o procesie produkcji piwa (znów niestety, tylko po niemiecku :() i przeszkloną ścianą, przez którą można zajrzeć do serca browaru. No i ważna rzecz: browar był jednym z niewielu miejsc na Rugii, w których można było porozumieć się po angielsku :)

Browar Rugia – kadzie ze stali nierdzewnej
Galeryjka nad barem. Jesteśmy nieco bliżej piwa :)
Proces produkcji piwa
Proces produkcji piwa
Browar Rugia – tanki z piwem
Na tanki możemy popatrzeć przez szybkę

Browar wyspy Rugii, WWW, FB

Gdzie to jest?

Browar i delikatesy mają jeden duży wspólny parking. Sprawdźcie wcześniej godziny otwarcia!

(wrzesień 2020 r.)

1 komentarz

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Najchętniej czytane