Strona głównaInspiracjeZielone Okiennice – wypoczynek na Mazurach

Zielone Okiennice – wypoczynek na Mazurach

Lubimy miejsca z dala od szosy, w których czas płynie spokojnie, a wrzawę i hałas robi wyłącznie przyroda. Takie właśnie są Zielone Okiennice – miejsce wyjątkowe, na lokalnym końcu świata. Chociaż w razie potrzeby do cywilizacji jest całkiem niedaleko :)

Nieopodal Miłek, kilkanaście kilometrów od Giżycka, pośrodku pól i łąk przycupnęły Zielone Okiennice. To pokoje gościnne w piętrowym domu, z cudnym ogrodem i stawem. Przemili gospodarze oferują hamaki, leżaki i kawę w ogrodzie, a dla chętnych także rowery wraz ze wskazaniem najlepszych kierunków wycieczek. W Zielonych Okiennicach mieszkają także bardzo przyjazny pies i chodzący własnymi ścieżkami kot (nie udało nam się go zobaczyć ;). Pokoje są wygodne, bardzo czyste, każdy ma swoją łazienkę i telewizor. My jak zwykle telewizor zignorowaliśmy, za to nasze serca zostały skradzione przez śniadania. Miałam łzy w oczach, że nie dam rady wszystkiego spróbować!… Wędliny i sery od lokalnych producentów, warzywa z przydomowego ogródka, przetwory własnoręcznie robione przez gospodynię, a pasztet to duma gospodarza. No i deser po śniadaniu: zawsze coś na słodko, na przykład naleśniki <3 Nie da się ukryć, że dla takich chwil się żyje ;)

Zielone okiennice - stolik i krzesła wśród zieleni
A tu miejsce na kawę i pogaduchy
Zielone Okiennice – wejście i podjazd
Zielone Okiennice od frontu
Zielone Okiennice – miejsca do wypoczynku nad stawem.
Ogród, staw, leżaki i hamaki – sama przyjemność :)
Zielone Okiennice to też pięknie utrzymany ogród
Zielone Okiennice to też pięknie utrzymany ogród
Zielone Okiennice
Zielone Okiennice

Widok z okna mieliśmy na ogródek i dziką łąkę. Rechot żab i śpiew ptaków to jedyne dźwięki, które docierały do naszego pokoju. Potem sielankę tę zepsuła oczywiście potężna ulewa, ale żabom się chyba podobało, bo po deszczu wróciły do amorów ze zdwojoną siłą. A na ulewę gospodarze podrzucili nam puzzle do układania ;) Na szczęście zdążyliśmy wypić kawę w pięknie utrzymanym ogrodzie, wśród kwiatów, i poprzyglądać się życiu w stawie. Zdążyliśmy też zrobić sobie krótką wycieczkę rowerową do pobliskiego Kamiennego Parku.

Kamienny Park, położony pomiędzy Miłkami a Rydzewem, to swoisty pomnik historii ziemi. Wykopane z okolicznych pól głazy narzutowe zostały zebrane w jednym miejscu i uformowane a to w ławeczki, murki, a to w fantastyczne postacie czy zwierzęta. Powstała w ten sposób ścieżka edukacyjna, udekorowana wierszami i malunkami twórcy parku – pana Henryka Sawko. Poza kamieniami znajdziemy tu także bardzo ciekawe rzeźby, ozdoby wykonane z metalu i kilka starych maszyn rolniczych wraz z opisem, do czego służyły. A ścieżka ułożona z kamieni powiedzie nas do ślicznego drewnianego wiatraka.

Kamienny Park
Kamienny Park jest kompleksem megalitycznym wzniesionym w latach 1999 – 2000 – 2001 dla uczczenia przełomu tysiącleci i wieków. W skład kompleksu wchodzą: 1 – pomnik milenium, 2 – mazurski kamienny krąg, 3 – kamienne ogrody, 4 – rzeźby w drewnie, 5 – mazurska zagroda z metaloplastyką. Park jest też rezerwatem kamienia polnego.

Kamienny Park

To dla ciebie jest ten park przyjacielu drogi – byś mazurską ukochał ziemię a za rok same ciebie tu przyniosły nogi
To dla ciebie jest ten park przyjacielu drogi – byś mazurską ukochał ziemię a za rok same ciebie tu przyniosły nogi

Mazurska ziemio ma
Mazurska ziemio miła, tyś jak matka zawsze była. Pierwsze kroki tu stawiałem, ojcowym pługiem skibę pierwszą przeorałem, młodość całą twoje piękno podziwiałem. Żagle białe, mewy białe, młodość odeszła, zostały włosy posiwiałe. A gdy na zawsze zamknę powieki, ty jak matka przytulisz na wieki.

Kolejną niewątpliwą atrakcją w najbliższej okolicy Zielonych Okiennic jest Karczma Stara Kuźnia. Jej sława jest absolutnie zasłużona i sprawia, że dzikie tłumy chcą się tam stołować. My mieliśmy do Karczmy jakieś 100 metrów dróżką pośród drzew i łąk, a ponieważ w Zielonych Okiennicach serwowane jest tylko śniadanie, postanowiliśmy na obiad udać się do Karczmy. Uprzedzam: bez rezerwacji nie macie szans się tam dostać. Jak zresztą do co ciekawszych restauracji na Mazurach.

W Karczmie jedzenie jest nie tylko smaczne, ale też oparte na lokalnych produktach. Możemy zjeść na przykład bliny z pokrzywą albo placki z miodem z mniszka lekarskiego. Poza tym w karcie króluje jagnięcina i kuchnia polska, ale w najlepszym wydaniu. Nie znajdziecie tu schabowego w panierce ;) W ramach czekadełka dostaliśmy bułkę opiekaną na ruszcie na środku pomieszczenia ze smalczykiem. A potem skusiliśmy się na zupę jagnięcą i flaki z boczniaków oraz gulasz z dziczyzny i burgera z kozim serem. Zupy były pyszne, co nie jest żadnym zaskoczeniem. Mięso w gulaszu rozpadało się pod widelcem, a burger miał idealnie dobrane składniki – kozi ser z konfiturą z cebuli rządzi :) I chociaż po tym wszystkim nie bardzo mieliśmy jeszcze miejsce na deser, to jednak… nie oparliśmy się sernikom: klasycznemu z polewą czekoladową i ciemnemu z wiśniami. Obłęd! Wspomnę tylko, że wzięliśmy jeszcze kolację na wynos. Więc wiecie, rezerwujcie czym prędzej, tym bardziej, że Karczma działa tylko latem :)

Karczma jest niecałe 100 metrów od Zielonych Okiennic
Karczma Stara Kuźnia
Pożywne karczemne zupy
Pożywne karczemne zupy
Pyszne drugie danie
Pyszne drugie danie
Nie mogliśmy sobie odmówić deserku...
Nie mogliśmy sobie odmówić deserku…

A jeśli naprawdę zatęsknicie za cywilizacją, to do Giżycka jest raptem 16 km. A tam już atmosfera kurortu: restauracje, promenada nad kanałem, jachty i most obrotowy. Jak będziecie mieli szczęście, traficie na otwieranie lub zamykanie mostu, które odbywa się – jak to zostało oryginalnie zaprojektowane jeszcze w XIX wieku – przez jednego operatora siłą jego mięśni! Przęsło mostu obraca się o 90 stopni i ustawia się wzdłuż Kanału Łuczańskiego, otwierając drogę dla jednostek wodnych. To unikatowa konstrukcja, więc tym bardziej warto ją zobaczyć. W Giżycku warta uwagi jest także Twierdza Boyen oraz restauracyjny browar Chmury, w którym możecie zjeść z widokiem na jezioro Niegocin albo kupić piwo na wynos.

Zielone Okiennice – tylko 16 km do Giżycka
Do Giżycka z Zielonych Okiennic jest tylko 16 km
Most obrotowy na Kanale Łuczańskim
Most obrotowy na Kanale Łuczańskim
W Giżycku przy kanale
W Giżycku przy kanale
Browar Chmury od środka ;)
Browar Chmury od środka ;)

Spieszcie się korzystać z gościnności Zielonych Okiennic, bo – podobnie jak Karczma – otwarte są tylko latem. A miejsce jest przepiękne i przyjazne :)

Gdzie są Zielone Okiennice?

Mapa nie do końca dobrze pokazuje umiejscowienie Zielonych Okiennic. Jak już dojedziecie do rozstajów dróg, skręćcie w prawo i do końca. Gospodarze oferują niewielki parking na zamkniętym terenie.

(czerwiec 2021 r.)

Aktualizacja z 2024 roku: niestety, miejsce może już być niedostępne dla gości…

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Najchętniej czytane