Strona głównaInspiracjeMuzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Skansen w Olsztynku

W Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku można spędzić ładnych kilka godzin, spacerując od jednej zagrody do drugiej czy schodząc z drogi kaczkom, które nagle doszły do wniosku, że będą bronić swojego terenu ;) My spędziliśmy tam ponad 2,5 godziny i to było stanowczo za mało.

Skansen mieści się przy wyjeździe z Olsztynka w kierunku Olsztyna. Przed wejściem jest rozległy parking (5 zł), za który trzeba zapłacić w kasie kupując bilety (25 zł, czerwiec 2023 r.). Można też od razu zostać w tutejszej karczmie, ale my woleliśmy zajrzeć do pijalni ziół, która jest w jednej z chat na końcu skansenu. Podają tam genialne lemoniady z własnoręcznie robionych syropów. Można też od razu kupić tam różne przetwory, np. płatki róży ucierane z cukrem :)

Skansen Olsztynek – chata z pijalnią ziół
Pijalnia ziół w skansenie
Lemoniada sosnowa i z czarnego bzu
Lemoniada sosnowa i z czarnego bzu

Ale zanim tam dotarliśmy, zaczęliśmy od obejrzenia młyna i zagrody. Wszystko jest otwarte, wszędzie można wejść i obejrzeć wystrój wnętrz, meble, wyposażenie kuchni, narzędzia do pracy w polu i gospodarstwie. Jest też szkoła, całkiem okazały budynek z kolorowymi okiennicami i dachem porośniętym mchem. W środku w jednej połowie jest klasa lekcyjna z ławkami, tablicą, piecem, liczydłem i krzyżem na ścianie, a w drugiej połowie – mieszkanie nauczyciela. Dalej jest piękny drewniany kościółek z malowidłami na ścianach, drewniana dzwonnica i stele nagrobne. Kolejne zagrody wyglądają na bogate, są przestronne, zdobione, kolorowo malowane.

Skansen Olsztynek – chata z okiennicami i dachem porośniętym mchem
Budynek szkoły
Wnętrze klasy z wyposażeniem
Klasa
Skansen Olsztynek –  drewniana dzwonnica wśród drzew
Dzwonnica
Wnętrze kościoła z malowanymi ścianami i sufitem
Wnętrze kościoła
Skansen Olsztynek – XIX-wieczne stelle nagrobne z napisami po niemiecku
Stelle nagrobne

Trafiliśmy do ogródka ziołowego, gdzie między czosnkiem olbrzymim a tymiankiem stał sobie strach na wróble. Wróbli istotnie nie było ;) Natomiast ogrody przy niektórych zagrodach są niesamowite, pełne kwiatów i szalejącej zieloności, czerwiec to dobry czas na zwiedzanie skansenów :D

Chata wśród zieleni
Zielono w skansenie
Ziołami a nad nimi strach na wróble
Ogródek z ziołami
Skansen Olsztynek – zacienione okno z zielonymi okiennicami
Jedna z chat
Skansen Olsztynek – chaty, a przed nimi ogródek
W skansenie

Obejrzeliśmy wystawę pojazdów – przy budynku dawnej karczmy powozów jest sporo, niektóre eleganckie, niektóre bardziej codzienne, na mniej i więcej osób, są także sanie.

W jednej z zagród natknęliśmy się na hałasujące stadko kaczek, które nie chciały pozwolić nam podejść do budynku. W zagrodach zawsze jest ktoś z pracowników skansenu, więc kaczki przed kimś jednak respekt czują ;) A przy okazji państwo odpowiadają na pytania i opowiadają o tym, co widzimy. Warto pytać, bo niektóre elementy wystroju wnętrz są nieoczywiste…

Gdzie indziej mieszkają także kozy, owce, gęsi czy kury, a po ogrodzonym pastwisku błąkają się konie. Podobno gdzieś są jeszcze króliki, ale ich nie znaleźliśmy, za to kot oczywiście się pokazał i nas zignorował ;)

Skansen Olsztynek – koń na łące
W skansenie
Skansen Olsztynek – drewniana chata z elementami muru pruskiego
W skansenie
Bogata chata z podcieniami
W skansenie
Sanie
Sanie
Chata z murem pruskim na wysokości strychu
W skansenie
Skansen Olsztynek – wiatrak wśród bujnej zieleni
Wiatrak
Niebieskie okiennice, za szybą widać przetwory w słoikach
W skansenie

Obejrzeliśmy za to dokładnie olejarnię i kuźnię. Weszliśmy stromymi schodami na dwa pięterka w wiatraku i podziwialiśmy okolicę z góry. W niektórych chatach były przepiękne kolorowe garnki, elegancka zastawa stołowa czy malowane meble. Co egemplarz, to piękniejszy, co chata – to ciekawsze wyposażenie! Dlatego naprawdę trzeba sobie zarezerwować sporo czasu na zwiedzanie, żeby potem – jak my – nie kończyć biegiem ;)

Więcej o skansenie na WWW

Gdzie to jest?

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

(czerwiec 2023 r.)

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Najchętniej czytane