Strona głównaInspiracjeLeśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach

Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach

Jeśli będziecie w okolicach Olsztyna, to zajrzyjcie do Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach. To bardzo przyjemne miejsce na spacer po lesie z kilkoma naprawdę fajnymi zakątkami – na przykład z Zakątkiem zakochanych ;) A przy okazji wiele można się dowiedzieć z tablic informacyjnych – czy to o drzewach, czy o życiu pszczół.

Budynek mieszczący kasę
Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach
Arboretum Kudypy – wiata wśród drzew
W arboretum

Arboretum leży na zachód od Olsztyna, jednym bokiem przylegając do nie bardzo ruchliwej drogi, ale samochody mogą czasem przeszkadzać. Przed wejściem jest bezpłatny parking. Bilety kosztują 10 zł (czerwiec 2023 r.). W arboretum znajdziemy dział flory polskiej z Zakątkiem relaksu, stawem, torfowiskiem; flory obcej z lapidarium – kolekcją głazów narzutowych i las naturalny. Ale to tylko najbardziej ogólny podział, bo tematycznych obszarów jest tu mnóstwo. Mamy na przykład ogród sensoryczny ze strefami: wzroku, zapachu, smaku, dotyku i ruchu – rosną tu zioła w skrzyniach, są leśne cymbały (można grać!), można dowiedzieć się więcej o dendrologii, pooglądać leśne ule i poczytać o pszczelarstwie.

Arboretum Kudypy – ul z pnia drzewa
Leśny ul
Leśne ule
Leśne ule
Arboretum Kudypy – domki dla owadów
Domki dla owadów
Arboretum Kudypy –  wiszące leśne cymbały, na których można grać
Leśne cymbały
Arboretum Kudypy – bele drewna z różnych drzew (można dotknąć!)
O dendrologii
Arboretum Kudypy – głazy wzdłuż ścieżki
Lapidarium głazów

Po torfowiskach poprowadzone są ścieżki, które wiodą do wiaty nad stawem pełnym głośno kumkających żab. Tuż obok jest zegar słoneczny, prawie pokazuje dobrą godzinę ;) W Zakątku relaksu można pobujać się na drewnianych leżakach czy hamaku i odpocząć w cieniu wysokich drzew. W Zakątku zakochanych czeka ławeczka – huśtawka :) Potem można przejść się Aleją azalii i różaneczników – no pięknie tu! – do Zakątka leśnika i wrócić Aleją klonów. Oczywiście czytając po drodze opisy roślinności i tablice edukacyjne, których tu nie brakuje.

Nawet w upał jest tu bardzo przyjemnie, bo drzewa dają przyjemny cień, a stref odpoczynku jest sporo. I trochę spotów instagramowych też ;)

Arboretum Kudypy – drewniana kładka przez torfowisko
Na torfowisku
Mały zarośnięty staw i drewniana figurka kaczki
Tymczasem w stawie…;)
Zegar słoneczny
Zegar słoneczny
Różanecznik
Różanecznik
Ścieżka wśród ukwieconych krzewów
Ścieżka w arboretum

 

Więcej o arboretum na WWW

Gdzie to jest?

Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach

(czerwiec 2023 r.)

1 komentarz

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Najchętniej czytane