Strona głównaInspiracjeGozo'2015 - nasze miejsca nurkowe

Gozo’2015 – nasze miejsca nurkowe

Zanurkujmy na Gozo

Malta to ostatnio coraz modniejszy kierunek wśród nurków. W Egipcie już wszyscy byli, a niektórzy twierdzą, że tam niebezpiecznie. Do Meksyku nieco daleko i drogo. Ktoś wpadł na pomysł, że Malta jest blisko i brzmi wystarczająco egzotycznie, żeby przyciągnąć nurków. No i proszę bardzo – teraz każdy chce na Maltę!…

A otóż Malta to trzy główne wyspy: Malta, Gozo i Comino. Niektórzy mówią, że na Gozo to jest fajniej, bo mniejsza (jeszcze mniejsza?!? Powierzchnia całej Malty jest mniejsza od powierzchni Warszawy!), wszędzie blisko, mniej ludzi i nie zadeptana. Szczególnie pod wodą. No dobrze, daliśmy się ponieść entuzjazmowi i wraz z Centrum Nurkowym Nurkersi postanowiliśmy sprawdzić naocznie, cóż owa Gozo jest warta.

Zobacz nasze miejsca nurkowe na Malcie!

Na miejscu pieczę nad nami objęło lokalne centrum nurkowe Blue Waters Dive Cove. Z naszych apartamentów mieliśmy do nich jakieś 5 minut spacerkiem w dół, a dalej – na miejsca nurkowe – jeździliśmy wypożyczonymi samochodami. Centrum zapewniało miejsce na złożenie sprzętu, butle, gazy i balast oraz opiekę miejscowych przewodników nurkowych.

Oto lista miejsc, w których się zanurzyliśmy:

1. Hondoq ir-Rummien

Miejsce idealne na pierwsze, rozruchowe nurkowanie, na skonfigurowanie sprzętu i sprawdzenie wszystkiego. Wejście po schodkach prosto do wody. Duża fala nieco przeszkadza w zakładaniu sprzętu. Pod wodą: trawy, łączki, muszelki. Bez szaleństwa, płytko (moja maksymalna głębokość nurkowania: 9,5 m), idealnie do testów :)

2. Middle Finger

Jak sama nazwa wskazuje – podwodna skała w kształcie środkowego palca…;) Bardzo ładne miejsce nurkowe. Obóz dość daleko od wody, trzeba się przespacerować ze sprzętem. Wejście bezpośrednio ze skały, my wchodziliśmy z “trójkącika” przy dość dużym zafalowaniu. Zdarzały się przypadki “zdjęcia” przez falę nurka ze skały zanim założył do końca sprzęt, trzeba było uważać. Maksymalna głębokość nurkowania psyche: 28,6 m. Nurkowanie polegało na okrążaniu od dołu do góry skały w kształcie stożka. Było dużo życia :) Mnóstwo rybek, mureny, rozgwiazdy, meduzy… Mieszające się dwa prądy – ciepłej i zimnej wody – daje fantastyczny efekt: jakby woda mieszała się z olejem.

Gozo, Middle Finger
Gozo, Middle Finger
Gozo, Middle Finger
Gozo, Middle Finger
Gozo, Middle Finger
Gozo, Middle Finger

3. Xatt I-Ahmar – zatoka wraków Cominoland i Karweli

Tu znajdują się trzy interesujące wraki, specjalnie przygotowane dla nurków: Cominoland, Karwela i Xlendi. Wszystkie zostały przygotowane i zatopione specjalnie dla nurków, ale ten ostatni, niestety, podczas zatapiania przewrócił się do góry dnem. My zobaczyliśmy dwa pozostałe, zatopione w 2006 roku, stojące na mniej więcej równej stępce. Cominoland, leżący na 37 metrach, został zbudowany w 1942 roku dla Royal Navy jako stawiacz min. Potem został przekształcony w prom i kursował na trasie Valetta – Comino. Opłynęliśmy go jedynie z zewnątrz. Ma 34,5 m długości i 8 m szerokości.

Prom Karwela, zbudowany w Niemczech w 1957 roku, ma 50 m długości, 8,5 m szerokości i leży na 42 metrach. Wpłynęliśmy do środka wraku. Jest spory, więc było po czym spacerować :) Bardzo udane nurkowanie, atrakcyjne miejsce do zwiedzania :)

Do wody wchodzi się po dwóch drabinkach, nieszczęśliwie usytuowanych jedna za drugą na wąskim, praktycznie jednoosobowym przejściu, co sprawia, że trudno jest korzystać z obu naraz. Przy dużym zafalowaniu wejście i wyjście jest dosyć trudne, fale rzucają o skały i utrzymanie się na drabince wymaga sporej siły i sprytu. Widoki pod wodą jednak wynagradzają każdy trud :)

Miejsca nurkowe na Gozo - wrak Cominoland
Cominoland, Gozo
Cominoland, Gozo
Cominoland, Gozo
Cominoland, Gozo
Cominoland, Gozo
Karwela, Gozo
Karwela, Gozo
Karwela, Gozo
Karwela, Gozo
miejsca nurkowe na Gozo - wrak Karwela
Karwela, Gozo

4. Mgarr ix-Xini – wejście łagodne

Długa zatoka, wrzynająca się w głąb lądu, z pełną infrastrukturą turystyczną, czyli knajpkami i czymś w rodzaju skalisto-piaszczystej plaży :) Wejście do wody łagodne, można bezpośrednio z brzegu po plaży, a można skorzystać z pomostku. Zatoka jest osłonięta, więc i fale niewielkie. Pod wodą – groty, przejścia w skałach, trzeba uważać i pilnować przewodnika, bo – szczególnie w tłumie nurków – łatwo zgubić swoją grupę. Poza tym łączka, gdzie podobno można spotkać konika morskiego. Nam się to, niestety, nie udało.

groty2
Gozo – Mgarr ix-Xini – łączka
groty1
Gozo – Mgarr ix-Xini – grota
groty4
Gozo – Mgarr ix-Xini – pod sufitem groty

5. Mgarr ix-Xini – wejście strome

Fragment zatoki położony bliżej morza. Miejsce na rozładowanie sprzętu i zostawienie samochodów jest na wysokim klifie. Trzeba z niego zejść wąskimi schodkami nad lustro wody, długa i męcząca droga (w połowie jest knajpka ;). Wejście do wody – albo po drabince, albo skok. Miejsce w miarę osłonięte, my trafiliśmy na brak fal. Pod wodą interesujące formacje skalne i żyjątka.

scianki2
Mgarr ix-Xini, Gozo
scianki3
Mgarr ix-Xini, Gozo
scianki4
Mgarr ix-Xini, Gozo

6. Comino, wrak patrolowca P31

Nurkowanie z łodzi. P31 leży na piasku przy zachodnim brzegu Comino na 18 metrach, co czyni go bardzo dobrze dostępnym także dla początkujących. Wrak jest przygotowany dla nurków, wpływanie do niego jest zatem stosunkowo bezpieczne. Ma 52 metry długości i 7 m szerokości. Zatopiony w 2009 roku powoli przemienia się w sztuczną rafę, już zaanektowała go roślinność, a przy odrobinie szczęścia można spotkać skorpeny i inne potwory :)

P31, Comino
P31, Comino
P31, Comino
P31, Comino
P31, Comino
P31, Comino
P31, Comino
P31, Comino

7. Comino, groty Santa Maria

Nurkowanie z łodzi, tym razem po północnej stronie wyspy Comino. Ze względu na urok miejsce bardzo popularne wśród nurków. Rzeczywiście groty, korytarze i rozgałęzienia oraz cała reszta formacji skalnych robią wrażenie.

Groty Santa Maria, Comino
Groty Santa Maria, Comino
Groty Santa Maria, Comino
Groty Santa Maria, Comino
Groty Santa Maria, Comino
Groty Santa Maria, Comino
Groty Santa Maria, Comino
Groty Santa Maria, Comino
Groty Santa Maria, Comino
Groty Santa Maria, Comino

(wrzesień 2015 r.)

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Najchętniej czytane