Strona głównaPodróżeCzyścimy Jezioro Dominickie – Boszkowo'18

Czyścimy Jezioro Dominickie – Boszkowo’18

Boszkowo-Letnisko przywitało nas ostrym słońcem, lekkim wiaterkiem i… disco polo (to akurat dość szybko się zmieniło ;). Z bramy wylewały się potoki wędrowców w identycznych, niebieskich koszulkach, z czarnymi workami na śmieci. Po jeziorze kursowały motorówki, rozwożące nurków w różne części akwenu. Na terenie ośrodka panowała atmosfera pikniku. Na pomoście, gdzie koordynowani byli płetwonurkowie, rosła góra śmieci. Dwa kontenery, stojące na głównym placu tuż obok stoiska z plastikowymi zabawkami dla dzieci, powoli zapełniały się workami z drobiazgami, oponami i gabarytami. Spacer po lesie uświadamiał, jak dramatycznie zaśmiecone jest nasze środowisko. I że nie mamy tego na kogo zrzucić, bo to my jesteśmy za ten stan odpowiedzialni…

Jezioro Dominickie - nurkowie wyjmujący śmieci z wody
Łupy
Pomost zasłany śmieciami
Część ekipy :)
Zebrane śmieci

Akcja sprzątania Jeziora Dominickiego odbywała się w tym roku po raz 10. Z jednej strony to wspaniałe, że takie wydarzenia przyciągają coraz więcej ludzi – serce rośnie na widok nurków i “wsparcia powierzchniowego” zgodnie wyruszających w poszukiwaniu śmieci do i wokół jeziora. Z drugiej strony – jakże przerażające jest to, że z roku na rok tych śmieci wcale nie ubywa :( Wśród zebranych łupów królowały puszki po piwie, butelki i plastikowe opakowania po jedzeniu. Ludzie, ogarnijcie się! Mieliście siłę przynieść pełne, zabierzcie ze sobą puste, jest lżejsze! Jak to jest, że w dojrzałym (?) społeczeństwie takie akcje są w ogóle potrzebne?…

Jeśli wydaje Wam się, że jedna, dwie butelki to nie dramat… Po pierwsze, tak samo jak Wy myślą tysiące osób, więc butelek robi się kilka tysięcy, a to już jest problem. Po drugie: zdarzało się, że do takiej butelki czy puszki wszedł sobie rak, urósł i nie był w stanie wyjść. Więc te śmieci mają realny wpływ na nasze środowisko.

Zebraliśmy ponad 2 tony śmieci, a od poprzedniej akcji minął raptem rok. Udział w sprzątaniu wzięły 752 zarejestrowane osoby, w tym 93 nurków. Ogromne brawa dla organizatorów, podziękowania dla sponsorów, gratulacje dla wszystkich, którzy wzięli w akcji udział. Im większy zasięg działań, tym większa świadomość społeczeństwa, a to pozwala mieć nadzieję, że kiedyś ta góra śmieci się zmniejszy. Do czego będziemy konsekwentnie dążyć :)

p&W i Wojtek
Nasza dzielna ekipa :) jOrka, Wilczy, Jarek, Wojtek
Krajobraz postśmieciowy

Przeczytajcie wywiad z jednym z organizatorów akcji – Wojtkiem Zgołą.

Gdzie to jest?

Na terenie tego ośrodka odbywało się sprzątanie jeziora.

(maj 2018 r.)

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Najchętniej czytane